Κύπελλο Ελλάδος τοξοβολίας

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου και η Μαρία Παπανδρεοπούλου στο Ολυμπιακό Τόξο και ο Χρήστος Αερικός και η Αναστασία Τσακίρη στο Σύνθετο Τόξο, ήταν οι νικητές στις μεγάλες κατηγορίες, στο 1ο σκέλος του αναμορφωμένου Κυπέλλου Ελλάδος ΑΧ της τοξοβολίας, το οποίο ολοκληρώθηκε, στην  Πάτρα, στο βοηθητικό του Παμπελοποννησιακού Σταδίου.
Διοργανώτρια ήταν η Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας, σε συνεργασία με τον Δήμο Πατρέων και οι 200 αθλητές και αθλήτριες πάλεψαν για τις επιδόσεις και τις θέσεις, σε μια διοργάνωση που στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.
Ένα Κύπελλο Ελλάδος τοξοβολίας που από φέτος πήρε νέα μορφή και διεξάγεται σύμφωνα με διεθνή πρότυπα. Θα γίνουν 3 συνολικά αγώνες – διοργανώσεις, με τους συμμετέχοντες να έχουν το δικαίωμα να «πετάξουν» το χειρότερο αποτέλεσμά τους. Το Κύπελλο Ελλάδος θα ολοκληρωθεί με την τελική φάση στην οποία θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι 16 καλύτεροι στο ατομικό και οι 8 καλύτερες ομάδες στο ομαδικό.
Τα αναλυτικά αποτελέσματα στο 1ο σκέλος του Κυπέλλου Ελλάδος:
Ολυμπιακό Τόξο
• Άνδρες: 1. Καραγεωργίου Αλέξανδρος (ΣΚΟΑΑΠΘ) 610, 2. Καλογιάννης Βασίλης (Αχαιοί) 605, 3. Κωνσταντόπουλος Δημήτριος (Παναθηναικός) 600
• Γυναίκες: 1. Παπανδρεοπούλου Μαρία (ΣΚΟΑΑΠΘ) 604, 2. Ματιάτου Ελευθερία (Τετραπτερυλλίς) 596, 3. Ποιμενίδου Δωροθέα (ΣΚΟΑΑΠΘ) 585
• Νέοι Άνδρες: 1. Δρακιώτης Χριστόφορος (Ακαδημία) 577, 2. Κατσαΐτης Παναγιώτης (Μέγας Αλέξανδρος) 555, 3. Κοτσιφάκης Μιχαήλ (Λέσχη Κρήτης) 494
• Νέες Γυναίκες: 1. Αναστασιάδη Στυλιανή-Αντιγόνη (Παναθηναικός) 573, 2. Νταρσύ Ευγενία-Ελένη (Ερμής) 562, 3. Συναδινού Φοίβη (Πανελλήνιος) 500
• Έφηβοι: 1. Αρβανιτίδης-Λυκόκας Φίλιππος (Πανελλήνιος) 641, 2. Σπατάλας Αριστείδης (Πανελλήνιος) 600, 3. Καλογερόπουλος Σπυρίδων (Στόχος) 599
• Νεάνιδες: 1. Κατσαΐτη Αναστασία (Μέγας Αλέξανδρος) 602, 2. Αυγερινάκη Ευαγγελία (ΣΚΟΑΑΠΘ) 552, 3. Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη Σοφία-Θεοδώρα (Ακαδημία) 491
• Ομαδικά 70 μ. • Άνδρες: 1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1754, 2. Α.Ο.Τ. Αχαιοί 1701, 3. Παναθηναϊκός 1688 • Γυναίκες: 1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1747, 2. Τετραπτερυλλίς 1497, 3. Παναθηναϊκός 1419 • Έφηβοι (60 μ.): 1. Πανελλήνιος 1759 • Νεάνιδες: 1. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 655 • Μικτό Ανδρών – Γυναικών: 1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1214, 2. Τετραπτερυλλίς 1181, Α.Ο.Τ. Αχαιοί 1177 • Μικτό Εφήβων – Νεανίδων: 1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1074.
Σύνθετο Τόξο
• Άνδρες: 1. Αερικός Χρήστος (Προμηθέας) 678, 2. Κωστόπουλος Αθανάσιος (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 667, 3. Ψαράκης Κωνσταντίνος (Φαέθων) 650
• Γυναίκες: 1. Τσακίρη Αναστασία (Ελευσίνα) 644, 2. Τζάνογλου Πολυμνία (Εκήβολος) 620, 3. Τσαβαχίδου Μαρία (ΑΣΣΑ) 605
• Νέοι Άνδρες: 1. Νούσης Φαίδων-Μιχαήλ (Χολαργού) 604
• Νέες Γυναίκες: 1 Ευσταθίου Ελένη (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 597, 2. Μπαγιώκου Μυρτώ (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 523, 3. Μπίσια Δήμητρα-Μαρία (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 456
• Έφηβοι: 1. Δρακιώτης Δημήτρης-Κωνσταντίνος (Ακαδημία) 635, 2. Βάββας Ιωάννης (Ακαδημία) 629
• Νεάνιδες: 1. Σέρβου Χριστίνα (Ακαδημία) 540, 2. Μανιάτη Ιωάννα (Ακαδημία) 535
• Ομαδικά 50 μ.
• Άνδρες: 1. ΑΤΟ Φιλοκτήτης 1883, 2. Α.Σ.Σ.Α. 1840, 3. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 1838
• Γυναίκες 50 μ.: 1. ΑΣΗ Εκήβολος 1713
• Νέες Γυναίκες: 1. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 1576
• Εφήβων: 1. Ακαδημία Τοξοβολίας 1175
• Μικτό Άνδρες – Γυναίκες: 1. Α.Σ.Η. Εκήβολος 1255, 2. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 1253, 3. Α.Σ.Σ.Α. 1237

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail